Toprakarme Donatılı Duvar

TOPRAKARME DONATILI DUVAR

 

Toprakarme duvar, ülkemizde en yaygın kullanılan donatılı duvar imalatıdır. Betonarme panellerin, özel bağlantı elemanlarıyla Galvaniz donatı şeritlerine bağlanmasıyla uygulanır.

Toprakarme panelleri, farklı geometrik şekillerde ve 14-18 cm kalınlığında betonarme elemanlardır. Panellerin ilk sırası, imalat esnasında tesviye betonu üzerine yerleştirilir. İlk sıra, geri dolgusu yapılana kadar tahta desteklerle zemine sabitlenir. Devam eden sıralarda ve tabakalarda paneller birbirine kenetlenerek çalışır. dolgu içerisine yerleştirilen donatı şeritleri, zeminin taşıyamadığı çekme gerilmelerini taşıyarak donatılı duvar sistemini oluşturur.

Donatı şeritleri, çelik lamanın, üretim esnasında yüzeyine, zemin içerisinde sürtünme direncini artıracak çıkıntılar yapılmasıyla elde edilir. Projesine uygun boyutlarda kesilip hazırlanan tırtıklı çelik lamalar, atölyede delikleri açıldıktan sonra galvanizleme işlemine tabi tutulur. Çeliğin ve galvanizin sağlaması gereken proje değerleri KGM Teknik Şartnamesi Kısım 252 de açıklanmıştır.

YmnGrup mühendisleri, Toprakarme projelerinizde, çözüm ortağınız ve ‘Mühendis Yanınız’ olarak çalışmaktadır.

Uygulamalarımıza ait resimleri aşağıda bulabilirsiniz.